جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خطاب به ملت ایران، سال ۱۳۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» نامگذاری کردند.
 
صرفه جویی در مصرف گاز، نمادی از اقتصاد مقاومتی است

یک کارشناس حوزه انرژی گفت: استفاده بهینه گاز برای سپری کردن زمستانی بدون مشکل، ضروری است و در واقع، صرفه جویی در مصرف، نمادی از اجرای راهبرد اقتصاد مقاومتی از سوی خانوارهاست.
[صرفه جویی در مصرف گاز، نمادی از اقتصاد مقاومتی است]

حسین اکبر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به قطع گاز از سوی شرکت ترکمن گاز ترکمنستان افزود: اگر مردم در مصرف گاز صرفه جویی کنند، نه تنها نیاز به واردات نخواهیم داشت، حتی می توانیم صادرات هم داشته باشیم.
وی با اشاره به افزایش 46 درصدی مصرف گاز در آذرماه امسال در گیلان اضافه کرد: هوا در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، سه درجه سردتر بوده که به ازای هر درجه، شش درصد گاز خانگی مشترکان افزایش می یابد.
این کارشناس حوزه انرژی ادامه داد: در مجموع با احتساب افزایش مشترکان از سال گذشته تاکنون، حدود 29 درصد افزایش مصرف گاز منطقی است اما نزدیک به 20 درصد مصرف، افزایش غیرقابل توجیه داشته ایم.
اکبر گفت: فقط با مصرف بهینه و کاهش 15 تا 20 درصدی مازاد مصرف، می توان به میزان قابل چشمگیری در مصرف گاز صرفه جویی کرد.
وی خاموش کردن بخاری های اضافی، پوشیدن لباس گرم، استفاده از پکیج و تنظیم دمای منزل بین 18 تا 21 درجه که از آن به دمای آسایش یاد می شود، استفاده از پرده های ضخیم و استفاده از درزبند برای اتاق ها را از جمله اقداماتی عنوان کرد که نقش موثری در استفاده بهینه گاز و صرفه جویی دارد.
در حال حاضر روزانه 17 میلیون متر مکعب گاز در استان گیلان مصرف می شود. گیلان حدود 950 هزار مشترک دارد که 95 درصد مشترکان خانگی و پنج درصد صنعت، نیروگاه ها و جایگاه های سی ان جی هستند.
** خلف وعده و اقدام غیرمنطقی ترکمن گاز
به گزارش ایرنا شرکت ترکمن گاز در حالی مدعی طلب 1.8 میلیارد دلاری از شرکت ملی گاز ایران بابت صادرات در سال های 1386 و 1387 شده است که تهران آن را قبول نداشته و خواستار ارجاع موضوع به داوری بین المللی است.
در دیماه 1386 که سرمای زمستان به اوج خود رسید و بیش از 20 استان کشور با افت شدید دمای هوا و یخبندان مواجه شدند، ترکمن گاز با سوءاستفاده از این فرصت و مغایر با قرارداد منعقد شده، اعلام کرد که قیمت گاز صادراتی خود به ایران را 9 برابر بالا برده و از 40 دلار به ازای هر هزار مترمکعب به 360 دلار افزایش می دهد.
دولت وقت ایران، به هر دلیلی در آن مقطع زمانی با این درخواست غیرمنطقی موافقت کرد و بدین ترتیب براساس محاسبات ترکمن ها، طلبی حدود 1.8 میلیارد دلار به حساب ایران نوشته می شود. البته با گذشت زمان و پس از افت قیمت گاز در بازارهای جهانی، قیمت گاز صادراتی این کشور به ایران کاهش می یابد که همچنان ادامه دارد.
پس از استقرار دولت یازدهم، ایران به صورت ماهانه اقدام به تسویه بدهی گازی خود با ترکمنستان کرده و بنابراین مبلغ دیگری به این طلب افزوده نمی شود.
با وجود مذاکرات چند روز اخیر دو شرکت برای چگونگی بازپرداخت بدهی‎های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی اما شرکت ترکمن گاز به طور ناگهانی و خارج از توافق به عمل آمده به صورت غیرمنطقی و در اقدامی مغایر با چارچوب قرارداد بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح یکشنبه اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است.
شرکت ملی گاز ایران تصریح کرده با توجه به رفتار خلاف قرارداد شرکت ترکمن گاز، ایران با قطع واردات گاز از ترکمنستان با شتاب بخشیدن به ساخت خط لوله های در دست ساخت و تغییر موقت سوخت صنایع از گاز به سوخت مایع، می تواند نیاز نواحی شمالی شرقی کشور را رفع کند اما شرکت ترکمن گاز بازنده اصلی این ماجرا خواهد بود زیرا بزرگترین مشتری خود را از دست خواهد داد.

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.