جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خطاب به ملت ایران، سال ۱۳۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» نامگذاری کردند.
 
اقتصاد مقاومتی یک دستور نیست اصل است

دبیرکل جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» با صدور پیامی بر اهمیت گفتمان سازی در حوزه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری جشنواره «ایران ساخت»، پرویز کرمی دبیرکل جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» با صدور پیامی بر اهمیت گفتمان سازی در حوزه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد.

متن پیام کرمی به شرح ذیل است:
«اقتصادمقاومتی یک دستور نیست؛ اصل است. اصلی برای همه نسل‌ها. برای همه مردم. برای «ایران». تاریخ به اثبات رسانده است که مقاومت مردم ایران در همه برهه‌ها با پیروزی‌شان همراه بوده است؛ چه زود، چه دیر. بنابراین اقتصاد مقاومتی به عنوان یک مساله مهم اقتصادی-اجتماعی کشور باید به موضوع مورد مطالبه مردم و گفتمان تبدیل شود. مردم باید بخواهد تا کاری انجام بشود.

در ادامه این پیام آمده است: همین مردم، انقلاب اسلامی به راه انداختند. هم ایشان، در دوران دفاع مقدس جنگیدند و پیروز شدند. و هم اینها تحریم های ظالمانه را تاب آوردند و سربلندانه بر مشکلات آن فائق آمدند. بنابراین ما باید تلاش کنیم تا مردم عزیزمان نسبت به مقوله اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان و ابعاد آن بیش از پیش حساسیت داشته باشند. موضوع اقتصاد مقاومتی باید همانند موضوع علم و فناوری که به گفتمان رایج تبدیل شده و جامعه دستاوردها و موانع پیش روی آن را به عنوان مطالبه پیگیری می‌کند، مورد پرسش و درخواست افکار عمومی باشد.
دبیرکل جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» در این پیام آورده است: در چنین شرایطی، اقتصاد دانش بنیان، به خوبی می‌تواند یار و همراه و هم‌راستای اقتصاد مقاومتی باشد و برای به انجام رساندن برنامه‌های آن، شتابدهنده قابل اتکایی باشد. با وجود سرمایه‌های انسانی متخصص و افتخارآمیزی که در ایران اسلامی تربیت شده‌اند، شرکت‌های دانش بنیان رونقی مثال زدنی در چند سال گذشته داشته‌اند و بر همین اساس، می‌شود پیش بینی کرد که اقتصاد دانش بنیان با این شرکت‌ها و نیروهای خلاق و انگیزه مندش، مسیر ثمردهی اقتصاد مقاومتی را بیش از پیش هموار کنند.
کرمی در این پیام عنوان کرد: اما در این میان، پیش از آنکه انتظار میوه دهی این فرآیند امیدوارکننده را داشته باشیم، باید زمینه‌های اثربخشی آن را نیز مهیا کنیم. فرهنگ‌سازی امری اساسی و ضروری است. بهترین راه برای مشارکت دادن مردم برای نتیجه بخشی اقتصاد مقاومتی، ایجاد فرهنگ مناسب آن است.
در ادامه این پیام آمده است: از آنجا که اقتصاد مقاومتی نیاز اصلی کشور است، نباید مباحث آن در سطح نخبگان باقی بماند. باید مفاهیم و اولویت‌های آن برای عموم مردم تشریح شود و همه به دور از سیاست زدگی و شعار برای محقق شدن اهداف آن تلاش کنند. این مهم، فقط و فقط از راه فرهنگ و جامعه، عبور می کند. برای حمایت از پیشرانان اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی، نگاه فرهنگی، راه‌گشاست.
دبیرکل جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» در این پیام آورده است: با توجه به اینکه مسئولیت سنگین گفتمان سازی و فرهنگسازی اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان، بر عهده اهالی فرهنگ و هنر و رسانه های ما به ویژه سازمان صدا و سیما است، انتظار داریم فعالان این عرصه با همفکری با صاحبنظران و نخبگان و نهادهای مدنی، گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی را که مورد تاکید رهبر فرزانه انقلاب اسلامی نیز است، پیگیری کند.
کرمی در این پیام آورده است: پس تولید محتوای مناسب، صحیح، کارآمد و راهگشا برای حمایت از فعالان اقتصاد دانش بنیان و تولیدکنندگان کالاهای نوآورانه ایرانی، توسط رسانه های دیجیتال و مکتوب و همچنین راهنمایی افکار و سلایق در شبکه‌های جهان‌شمول اجتماعی به سمت ایجاد فرهنگ پشتیبانی از اقلام ساخت ایران، روزهای روشنی را بری جامعه به همراه خواهد آورد.
در ادامه این پیام آمده است: جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» نیز، به جا و به موقع، کارش را به ابتکار معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری آغاز کرده است و بی شک با پشتکار و اصرار برگزارکنندگان اش برای فرهنگسازی و تولید محتوا در حمایت از کالا و خدمات دانش بنیان، برنامه اقتصاد مقاومتی را نیرومندتر خواهد ساخت. برای این زحمتکشان و همه هنرمندان و فعالان فرهنگی، برای سربلندی ایران اسلامی، آرزوی توفیق دارم.»
براساس این گزارش، جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» با اهداف «جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری سازی، کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان»، «حمایت از خدمات و تولیدات دانش بنیان ساخت ایران»، «ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت» و همچنین «کمک به برجسته سازی (نشان تجاری) کالاهای مرغوب ایرانی»، در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه های دیداری و شنیداری، رسانه های دیجیتال و ایده بازار به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، دبیر کلی پرویز کرمی و با شعار «فناوری ایرانی، کسب و کار ایرانی» از 15 تا 18 دی‌ماه امسال شاهد نمایش آثار برگزیده در خانه هنرمندان ایران خواهد بود.
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» به وب‌سایت www.iransaakht.ir مراجعه کنند.

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.