جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خطاب به ملت ایران، سال ۱۳۹۸ را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند.
 
رسانه ارزشی حامی فرهنگ مصرف کالای ایرانی

تعدادی از کارشناسان اقتصادی، اصحاب رسانه و مدیریت کارخانه در قالب برنامه رادیویی «ما می‌توانیم» به گفت‌وگو و بیان نقطه نظراتشان درباره فرهنگ‌سازی، نقش رسانه و جایگاه مردم و مسئولان در چگونگی حمایت از کالای ایرانی پرداختند.
رسانه ارزشی حامی فرهنگ مصرف کالای ایرانی

به گزارش نخست نیوز،سیدمحمد شخص‌امام‌پور -نخستین قسمت از برنامه رادیویی «ما می‌توانیم» با موضوع حمایت از کالای ایرانی در گروه کارخانجات شاهسوند در مشهد برگزار شد.
براساس این گزارش، تعدادی از کارشناسان اقتصادی، اصحاب رسانه و مدیریت کارخانه در این برنامه حضور داشتند که به گفت‌وگو و بیان نقطه نظراتشان درباره فرهنگ‌سازی، نقش رسانه و جایگاه مردم و مسئولان در چگونگی حمایت از کالای ایرانی پرداختند.
مدیر کارخانه شاهسوند، در همین خصوص با اشاره به اینکه رسانه‌ها به ویژه صداوسیما نقش بسزایی در این زمینه دارند، بیان کرد: در سال گذشته با تأکید مقام معظم رهبری صداوسیما مؤثر واقع شد و براساس نیروهای انسانی، برای تولیدکنندگان بودجه‌ای برای تبلیغات در شبکه سراسری اختصاص پیدا کرد که البته این کافی نیست.
محمدسعید فیصل تأکید کرد: رسانه‌های محلی می‌توانند بسیار مؤثر باشند تا به وجود آمدن تعصب نسبت به کالای داخلی از محله و شهرمان آغاز شود.
وی با بیان اینکه شهر مشهد جولانگاه تمام برندهای کشور شده و سازمان‌ها از کالاهای خارجی و خارج از منطقه استفاده می‌کنند، گفت: امروز رسالت و هدف بزرگتری داریم و باید فرهنگ حمایت از کالای داخلی را ایجاد کنیم که از خانواده و محله شروع شود.
فیصل درباره اهمیت تبلیغات برای کالا اظهارکرد: گاهی تبلیغات نتیجه عکس هم می‍دهد اما نمی‌توان از آن غافل شد و تأثیرگذاری بسیاری دارد.
وی با اشاره به اینکه اولین انتظار تولیدکننده از مردم، مسئولان و دولت حمایت است، اضافه کرد: هر یک می‌توانند به گونه‌ای در این زمینه کمک کنند و حذف خودتحریمی‌ها بسیار مؤثر است، امید است مردم و مسئولان آن را جدی بگیرند.
این تولیدکننده محصولات غذایی همچنین اظهار کرد: فرهنگ مصرف کالای ایرانی از منزل تک‌تک ما شروع می‌شود و رسانه‌ها نیز مهمترین نقش را می‌توانند ایفا کنند.
رئیس انجمن ماشین‌سازان خراسان رضوی نیز با بیان اینکه کالای ایرانی، تولید و اشتغال، و اقتصاد مقاومتی سه ضلع است، بیان کرد: مردم باید حق انتخاب داشته باشند و جنس خوب را با قیمت منطقی خریداری کنند.
محسن شرکاء خاطرنشان کرد: پیشنهادم به سه قوا این است که در کوتاه‌ترین زمان برای تحقق حمایت از کالای داخلی، تولید و اشتغال، و اقتصاد مقاومتی برنامه‌هایشان را اعلام کنند.
وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی بالغ بر ٣۵ تا ۴٠ درصد تولید کالا نسبت به کالاهای کشورهای همجوار گران‌تر تمام می‌شود تصریح کرد: بنابراین ما نمی‌توانیم از واردات جلوگیری کنیم.
در ادامه جلسه برخی از اصحاب رسانه درباره نقش رسانه‌ها برای فرهنگ‌سازی و ترغیب مردم برای حمایت از تولیدات داخلی به بیان نقطه نظرات خود پراختند.
در این نشست سیدمحمد شخص‌امام‌پور، خبرنگار نخست با بیان اینکه یکی از مهمترین وظایف رسانه به عنوان رکن چهارم جامعه پیگیری عملی شدن منویات و فرایشات مقام معظم رهبری بوده است، گفت: در رسانه‌ها باید فارغ از یک رفتار منعکس‌کننده رویدادها، به سمت محتواسازی نیز حرکت کرده و برای سبک زندگی جامعه بیشتر گام برداریم که در این حوزه ضعف زیادی داریم و در سال جاری نیز اصحاب رسانه در جهت ترویج مصرف کالای ایرانی و حمایت از کالای ایرانی قلم خواهند زد.
همچنین سیدمحسن رضوی خبرنگار روزنامه اقتصادی آسیا با بیان اینکه رسانه‌ها نقش بسیار مهمی در این زمینه دارند، تاکید کرد: اگر بپذیریم رسانه اثرگذارترین موضوع دنیاست بنابراین باید این را هم بپذیریم که همه چیز در رسانه‌ها رقم می‌خورد.
فاطمه مشهدی، خبرنگار خبرگزاری فارس نیز یادآور شد: باید با نمایندگان اصناف نیز گفت‌وگویی صورت گیرد تا انتظارات مردم از کالای ایرانی بیان شود و کارخانه‌ها نیز باید به این خواسته‌ها توجه کنند.
مدیر کارخانه شاهسوند با اشاره به اینکه ما همان ملتی هستیم که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با بدترین جنگ مواجه شد، گفت: در آن شرایط تمام ملت با همدلی دنیا را شکست دادند و مسئولان، مدیران، مردم و رسانه‌ها همراه هم بودند اما امروز واقعاً دچار مشکل شدیم.
فیصل در پایان افزود: دولت برای مطالبات به‌حق و غیرحقش از قوای سه‌گانه استفاده می‌کند، اما دست تولیدکننده به کجا بند است؟ با این وجود می‌توان گفت باید قوای جدیدی به وجود آید.

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صداوسيما است.